محمدی در گفت‌وگو با فارس
تحریم‌های غرب روتینه شده و جنبه سمبلیک دارد

خبرگزاری فارس: کارشناس مسائل سیاسی تحریم‌های غرب علیه ایران را روتینه شده خواند که جنبه سمبلیک یافته و گفت: غرب تحریم‌ها را با این هدف دنبال می‌کند که مقامات ایران احساس مصونیت و آرامش نکنند.

خبرگزاری فارس: تحریم‌های غرب روتینه شده و جنبه سمبلیک دارد

مهدی محمدی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست‌خارجی خبرگزاری فارس، در خصوص انتشار اسامی 17 تن از مقامات کشورمان که در لیست جدید تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند، گفت: با افزوده شدن این ۱۷ نفر تعداد ایرانی‌های تحریم‌شده به ۷۸ نفر رسید. ادعایی که در بیانیه رسمی شورای اروپا و سخنان خانم اشتون مطرح شده این است که این افراد به طور فعال در نقض حقوق بشر در ایران دخیل بوده‌اند.

وی با اشاره به ادعای بسته شدن حساب این افراد در اروپا و نیز ممنوعیت ورود آنها به اتحادیه اروپا اظهار داشت: اتحادیه اروپا از در پیش گرفتن رفتاری مبتنی بر اعمال یک سلسله تحریم‌ها علیه افرادی خاص در ایران، چند هدف عمده را دنبال می‌کند.

این کارشناس مسائل سیاسی اولین هدف اتحادیه اروپا را انتقال این پیام به جریان فتنه خواند که جامعه جهانی از تحرکات آنها حمایت می‌کند و اظهار داشت: اروپا قصد دارد با ایجاد یک تکیه‌گاه خارجی برای جریان فتنه در ایران، مانع افول و مرگ این جریان شود.

محمدی افزود: هر دور تحریم جدید که به بهانه نقض حقوق بشر در ایران توسط اتحادیه اروپا و آمریکا تصویب می‌شود به معنای تلاش برای مستحکم‌‌تر کردن پشتوانه خارجی جریان فتنه در ایران است.

این کارشناس مسائل سیاسی توقع و تصور غرب در این تحریم‌ها را در این خواند که با اعمال تحریم‌ها به تدریج اعتماد‌به نفس از دست رفته به جریان فتنه باز گشته و احتمال از‌گیری ناآرامی اجتماعی در ایران وجود داشته باشد.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی هدف دیگر تحریم‌ها را تضعیف اراده مقامات ایران و محافظه‌کار کردن آنها در برخورد با کسانی خواند که اقدام به اخلال در نظم اجتماعی یا اقدام علیه امنیت ملی می‌کنند و یادآور شد: درک اروپایی‌ها این است که اگر این تحریم‌ها به صورت مستمر اعمال شود، کسانیکه هدف تحریم قرار گرفته‌اند انگیزه‌های خود را برای مبارزه مؤثر با جریانات آشوب‌گر در ایران از دست خواهند داد.

محمدی افزود: تئوری کسانی مانند هادی قائمی نیز که مسئول کمپین بین‌المللی حمایت از حقوق بشر و مأمور سرویس اطلاعاتی آمریکا در قضیه حقوق بشر ایران است این است که اگر ایران و مقامات ایرانی احساس کنند رفتار آنها علیه جریان فتنه دارای هزینه خارجی است در ادامه این رفتار با احتیاط بیشتری عمل خواهند کرد.

وی هدف‌گذاری کلیدی را تأثیر بر محاسبات جریان فتنه و مقامات ایرانی خواند و اظهار داشت: این هدف‌گذاری به طور سنتی از سه سال پیش و با اعمال تحریم‌های حقوق بشری علیه ایران دنبال می‌شود، اما غرب تاکنون به هیچ یک از اهداف خود دست نیافته‌ است.

این کارشناس مسائل سیاسی ایجاد پشتوانه خارجی برای تحرکات داخلی در ایران را تنها باعث مرگ سریع‌تر جریانات دانست و یادآور شد: جامعه ایرانی عمیقاً بیگانه‌ستیز است و در این صورت توجیه لازم برای برخورد با کسانی که مورد حمایت خارجی هستند برای مقامات ایرانی فراهم می‌شود.

محمدی ادامه داد: انتشار این بیانیه‌ها و تحریم‌های پی در پی در دفاع از افرادی خاص در داخل ایران از جانب غرب محکم‌ترین سندی است که نشان می‌دهد که جریان فتنه در ایران یک جریان برنامه‌ریزی شده و مورد حمایت طرف خارجی است و همین امر محکم‌ترین استدلال برای شدید‌ترین برخوردها با این جریان است.

وی با بیان اینکه طرف غربی درک اشتباهی از این موضوع دارد که اگر افرادی خاص در داخل ایران وابسته به غرب به نظر برسند مصونیت پیدا خواهند کرد، گفت: به هر میزان که یک جریان یا یک فرد در ایران وابسته به غرب به نظر برسد، چه از جانب نظام و چه از جانب مردم آسیب‌پذیرتر خواهد شد.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: جریان فتنه از سال ۸۸ به این سو هر قدر ارتباطات و گرایش‌های‌ خارجی‌اش آشکار‌تر شده، در بدنه اجتماعی رو به تحلیل رفته و امروز می‌توان گفت به لحاظ اجتماعی این جریان مرده و فقط یک حیات رسانه‌ای دارد.

محمدی افزود: مقامات ایرانی هرگز در برخورد با کسانی که اقدام به اخلال در امنیت کشور می‌کنند، محافظه‌کار نخواهند بود بلکه انگیزه‌های آنها با این تحریم‌ها افزایش نیز خواهد یافت.

وی با بیان اینکه هیچ یک از این افراد نه حسابی در اروپا دارند و نه علاقه‌ای برای سفر به اروپا، یادآور شد: همه آنها به قرار گرفتن نام خود در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا افتخار می‌کنند و برخی از آنها در انتخابات گذشته که کاندیدا شده بودند، قرار گرفتن در فهرست تحریم‌ها را به عنوان یک امتیاز در تبلیغات انتخاباتی خود مطرح می‌کردند.

این کارشناس مسائل سیاسی چنین اقداماتی را ناتوان از تأثیر‌گذاری و محاسبات مقامات ایرانی خواند و اظهار داشت: آنها مقامات ما را از چیزی می‌ترسانند که وجود خارجی ندارد. وقتی کسی نه حساب خارجی داشته و نه سفری به اروپا دارد چرا باید از تحریم شدن نگران شود.

محمدی شناخت غیر دقیق از دینامیسم و سازوکار تصمیم‌گیری در داخل ایران و روحیه مقامات و مسئولین ایرانی و مردم کشورمان را عاملی دانست که باعث می‌شود غربی‌ها در انتخاب گزینه‌های خود اشتباه کرده و هزینه پرداخت کنند، بدون اینکه دستاوردی داشته باشند.

وی با اشاره به تحریم‌های پیش از انتخابات که هدف آن تأثیرگذاری بر جدول برنامه‌های سیاسی بود، یادآور شد: به همین دلیل آن تحریم‌ها واقعی‌تر اعمال شد که بانک مرکزی و نفت ایران را در بر گرفت، اما تحریم‌هایی که در فضای فعلی تصویب می‌شود دارای یک وظیفه روتین است که صرفاً انتقال این پیام را دنبال می‌کند که حساسیت نسبت به مسائل داخل ایران در غرب وجود دارد.

این کارشناس مسائل سیاسی نگاه غرب به تحریم‌ها را در این دانست که باید دارای استمرار زمانی باشد تا ایران هیچ گاه احساس مصونیت و آرامش نکرده و احساس نکند که غرب انگیزه‌های خود را برای ادامه این مسیر از دست داده و افزود: به همین دلیل یک برنامه روتین برای اعمال تحریم‌ها علیه ایران تنظیم شده اما چون مسئله روتین است به سمبلیسم نیز گرایش یافته و در برخی موارد تنها جنبه سمبلیک یافته است.

انتهای پیام/