خراسان جنوبی نگین کویر ایران
حلاج: آرامگاه حکیم بوذر جمهر قاینی بیشترین گردشگر را داشت

خبرگزاری فارس: معاون حفظ و احیای میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: سفرهای نوروزی در قاین هم رشد بی‌نظیری داشته و آرامگاه حکیم بوذر جمهر قاینی در روزهای گذشته بیشترین مسافر را در قاین داشته است.

خبرگزاری فارس: حلاج: آرامگاه حکیم بوذر جمهر قاینی بیشترین گردشگر را داشت

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، حمید حلاج صبح امروز در بازدید از آثار تاریخی قاین اظهار داشت: آرامگاه حکیم بوذر جمهر قاینی در روزهای گذشته بیشترین مسافر را در قاین داشته است.

وی ادامه داد: بوذر جمهر قاینی سیاستمدار ادیب و عارف و شاعر اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هجری قمری است که در دربار سلطان مسعود غزنوی خدمت می‌کرده است.

معاون حفظ و احیای میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: این حکیم به زبان فارسی و عربی سخن می‌گفته و از وی اشعار و قصیده‌هایی به جای مانده که قصیده بهاریه او از شهرت خاصی برخوردار است.

حلاج تاکید کرد: مقبره حکیم بوذر جمهر در فاصله چهار کیلومتری جنوب غربی شهر قاین و در دامنه کوهی موسوم به کوه ابوذر قرار دارد.

وی در بازدید از موزه مردم‌شناسی قاین اظهار داشت:  موزه مردم‌شناسی قاین در خانه تاریخی سلطانی که از بناهای تاریخی شهر قاین است، طراحی شده و در اردیبهشت سال 1384 افتتاح شد.

معاون حفظ و احیای میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: بخش‌های مختلف موزه شامل بخش مراسم شب چله، جاجیم‌بافی، مراحل کاشت، داشت و برداشت زعفران، ریسندگی، کشاورزی، قلم‌زنی و عروسی است.

حلاج به معرفی آب انبار قاین پرداخت و افزود: موزه آب یا همان آب انبار بازار نیز با توجه به پوشش آب‌انبار و شواهد تاریخی موجود بنای آب ‌انبار مربوط به دوره تیموری بوده است که البته برای پی بردن به تاریخ ساخت بنای فوق باید کاوش و گمانه‌زنی باستان‌شناسی در محل انجام شود.

انتهای پیام/خ۲۰