در آذربایجان شرقی
برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری در ایام نوروز اجرا می‌شود

خبرگزاری فارس: مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی گفت: در ایام تعطیلات نوروز برنامه‌های متنوع و متعدد فرهنگی و هنری با محوریت آیین‌های نوروزی در استان اجرا می‌شوند.

خبرگزاری فارس: برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری در ایام نوروز  اجرا می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، تراب محمدی اظهار کرد: این برنامه‌ها علاوه بر معرفی جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و گردشگری استان به نمایش آیین‌های نوروزی آذربایجان‌شرقی نیز برای گردشگران سایر مناطق کشورمان می‌پردازد.

وی تصریح کرد: گروه‌های مختلفی در این ایام به اجرای نمایش‌های آیینی نوروز از جمله تکم خوانی و سایاچی‌ها و اجرای موسیقی سنتی عاشیقی پرداخته و هنرمندان آذری زبانی از سراسر کشور برای ارائه آداب و رسوم این مناطق به آذربایجان‌شرقی می‌آیند.

دبیر ستاد دائمی تسهیلات سفر استان یادآور شد: همچنین سازمان میراث فرهنگی برای آشنایی گردشگران و مسافران نوروزی با جاذبه‌های استان آذربایجان شرقی اقدام به توزیع اقلام فرهنگی در این ایام خواهد کرد.

محمدی اظهار داشت: بیش از دو میلیون نسخه از انواع نقشه، بروشور، پوستر، کتابچه راهنمایی و لوح‌های فشرده تهیه شده که در نوروز 91 در اختیار گردشگران ورودی به استان قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: فرهنگ و تاریخ غنی، موسیقی و آداب و رسوم کهن و بکر مناطق مختلف آذربایجان‌شرقی از جمله زیباترین و پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری این استان در کنار مناظر طبیعی آن به شمار می‌روند.

محمدی تصریح کرد: سازمان میراث فرهنگی طی سال‌های اخیر اقدام به ثبت تعدادی از مراسم و آثار هنری این استان مانند ورنی بافی، تکم چی، حکاکی روی نقره و تعدادی دیگر در فهرست آثار معنوی کشور کرده تا زمینه کافی و هرچه بیشتر برای توسعه و معرفی این آداب و رسوم و هنرها فراهم شود.

انتهای پیام/خ۳۰