جاذبه‌های دیدنی گیلان/
ماسال شهر شبنم‌های بهاری

خبرگزاری فارس: ماسال دارای طبیعتی سخت مانند صخره‌های کوهستانی و ملایم چون شبنم‌های بهاری است که چشم هر بیننده‌ای را می‌نوازد.

خبرگزاری فارس: ماسال شهر شبنم‌های بهاری

به گزارش خبرگزاری فارس از ماسال، ماسال با موقعیت جلگه‌ای در فاصله 47 کیلومتری شمال غرب رشت و در 20 کیلومتری فومن و صومعه‌سرا قرار دارد.

اقلیم معتدل و مرطوب آن به دلیل واقع شدن در نزدیکی کوهستان‌های تالش از یک طرف و دریای خزر از طرف دیگر عامل جغرافیایی ماسال هستند.

ماسال از شمال به گسکر و شاندرمن و از غرب و جنوب غربی به خلخال و از شرق به فومن و صومعه‌سرا محدود است و ماسال به معنای کوه‌وار و یا مانند کوه است.

ماسال دارای طبیعتی سخت مانند صخره‌های کوهستانی و ملایم نظیر شبنم‌های بهاری و مناسب برای رونق کشاورزی و دامداری است.

محصولات عمده ماسال شامل برنج، فرآورده‌های دامی نظیر شیر، پنیر، کره، کشک، پشم، عسل و... بوده که همین امر موجب گرمی شنبه بازار ماسال شده است.

منطقه جنگلی طاس‌کوه، منطقه باستانی اسبه‌ریسه، غارها و صخره‌های بلند، گردشگاه ریزه‌میدان، ییلاق شالما، خند‌یله پشت، خشکه دریا و... از جمله مناطق دارای جاذبه‌های گردشگری ماسال است.

منطقه یادمان مشهد میرزا «محل شهادت میرزا کوچک خان» نیز از جمله مکان‌های گردشگری ماسال است.

ماسال دارای بقایای قلعه «کول‌ماسال» و بنای امامزاده چسلی است که جاذبه‌های تاریخی این شهر محسوب می‌شوند و زیارتگاه‌ها و اماکن مذهبی آن نیز بقاع متبرکه شالما، مهر علی و رضا علی و بقعه متبرکه امامزاده شفیع است.

منطقه کوهستانی اسبه‌ریسه، کوهپایه جنگلی بام سبز و اولسبلنگاه نیز جزو مناطق نمونه گردشگری ماسال هستند.

صنایع‌دستی ماسال نیز شامل چوب‌تراشی، شال‌بافی، دست بافتنی‌های سنتی، چوغابافی و جاجیم بافی است.

طبیعت بکر ماسال هر ساله پذیرای مسافران و گردشگرانی است که می‌خواهند از طبیعت زیبای ماسال برای آرامش روح و روان خود بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/خ۲۰