سفیر جمهوری اسلامی‌ایران در تاجیکستان:
احمدی نژاد بزودی به تاجیکستان سفر می‌کند

خبرگزاری فارس: سفیر جمهوری اسلامی‌ایران در تاجیکستان گفت که رئیس جمهور کشورمان با هدف شرکت در "کنفرانس بین‌المللی بررسی مسائل افغانستان" و حضور در "برنامه تجلیل از نوروز جهانی"، پنج فروردین به تاجیکستان سفر می‌کند.

خبرگزاری فارس: احمدی نژاد بزودی به تاجیکستان سفر می‌کند

"علی اصغر شعردوست" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه گفت: "محمود احمدی نژاد" در‌ این سفر 2 روزه، علاوه بر شرکت در "کنفرانس بین‌المللی بررسی مسائل افغانستان" و حضور در "برنامه تجلیل از نوروز جهانی"، از چند پروژه در حال ساخت توسط‌ کارشناسان ایران در تاجیکستان بازدید خواهد کرد.

سفیر جمهوری اسلامی‌ایران در تاجیکستان افزود: بازدید از سالن کشتی و مدرسه ‌ایرانی در حال ساخت توسط کارشناسان ایرانی و شرکت در مراسم افتتاح "خانه ‌ایران" در دوشنبه و همچنین حضور در نمایشگاهی که در محدوده‌ این ساختمان برگزار می‌شود، از جمله برنامه‌های سفر رئیس جمهور کشورمان به تاجیکستان است.

شعر دوست با بیان اینکه، احمدی نژاد به دعوت مقامات عالی رتبه تاجیکستان در کنفرانس بین‌المللی بررسی مسائل افغانستان شرکت می‌کند، تصریح کرد: رئیس جمهور کشورمان طی سخنانی در این کنفرانس، مطالبی در مورد زمینه‌های همکاری منطقه‌ای، مشکلات و ضرورت‌های توسعه روابط بین کشور‌های منطقه بیان خواهد کرد.

دیپلمات عالی رتبه کشورمان در تاجیکستان خاطر نشان کرد: انجام مذاکرات چند جانبه رئیس جمهوری اسلامی ایران با روسای جمهور تاجیکستان، افغانستان، پاکستان، از دیگر محورها و برنامه‌های سفر 2 روزه احمدی نژاد به دوشنبه پایتخت تاجیکستان است.

شعردوست با مهم عنوان کردن سفر رئیس جمهور، هیئت عالی رتبه رسمی و گروه‌های هنری ‌ایران به تاجیکستان، افزود: در این سفر گروه‌های موسیقی و هنرمندان‌ ایرانی در حضور روسای جمهوری شرکت کننده‌ در جشن نوروز جهانی و همچنین در محل خانه‌ ایران، برنامه‌های فرهنگی‌ ویژه‌ای اجرا خواهند کرد.

به گفته وی رئیس جمهوری اسلامی ‌ایران در این سفر در دیدار با مقامات عالی رتبه تاجیکستان درباره توسعه همکاری‌های اقتصادی تجاری و از جمله موضوع نهایی کردن بهره‌برداری از نیروگاه سنگ‌توده 2 را که با سرمایه ‌ایران در حال احداث است، بررسی خواهند کرد.

بنا به گزارش مرکز آمار تاجیکستان،‌ ایران از جمله چهار کشور اصلی سرمایه گزار در اقتصاد‌این کشور بوده و میزان مبادلات تجاری 2 کشور نیز روند رو به رشدی داشته است.

بنا به اعلام این منبع، صرف نظر از مشکلات پیش آمده در حمل و نقل محموله‌های ترانزیت در سال گذشته، ارزش مبادلات تجاری بین ‌ایران و تاجیکستان در سال گذشته بیش از 204 میلیون دلار بوده که 14 درصد نسبت به سال قبل از آن افزایش داشته است.

انتهای پیام/م