خرسندی مقامات صهیونیست از تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران

خبرگزاری فارس: تصمیم اخیر شبکه انتقال پول جهانی موسوم به "سویفت" در رابطه با اجرای جدیدترین تحریم ضد ایرانی اتحادیه اروپا و حذف بانک های ایران از این سیستم مورد استقبال مقامات صهیونیست قرار گرفت.

خبرگزاری فارس: خرسندی مقامات صهیونیست از تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران

به گزارش فارس به نقل از روزنامه صهیونیستی "هاآرتص"، یکی از مقامات ارشد اسرائیل از تصمیم اخیر بزرگ ترین شبکه انتقال پول جهانی موسوم به "سویفت" مبنی بر حذف بانک های ایرانی مورد تحریم های اتحادیه اروپا از این سیستم مالی ابراز خشنودی کرد و مدعی شد که این اقدام ضربه ای مرگبار به نظام ایران خواهد بود.

یکی از مقامات اسرائیلی اعلام کرده است که "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر اسرائیل گزینه حذف بانک های ایران از سیستم سویفت را در نشست اخیر خود با "باراک اوباما" رئیس جمهوری آمریکا و همچنین "استفان هارپر" نخست وزیر کانادا مطرح کرده بود.

دفتر نتانیاهو نیز در واکنش به این بیانیه ای سویفت بیانیه ای منتشر و اعلام کرد که نخست وزیر اسرائیل به سویفت به دلیل تصمیم خود برای حذف بانک های اسرائیل از سیستم خود تبریک می گوید.

سرویس جهانی معاملات مالی "سویفت"، سازمانی که معاملات بانکی جهانی را تسهیل می کند، روز گذشته اعلام کرد که به این سازمان دستور داده شده است که سرویس های ارتباطی خود به نهادهای مالی ایران که هدف تحریم های اتحادیه اروپا هستند را قطع و نهادهای مالی ایرانی را از سیستم مالی جهانی خود حذف کند.

سویفت در این باره اعلام کرده است که این اقدام پیرو تصمیم شورای اروپایی که نماینده 27 کشور اتحادیه اروپا است، و از فردا (شنبه 17 مارس) عملی می شود؛ بر اساس این تصمیم جدید شورای اروپا، شرکت هایی مانند سویفت از تامین سرویس های پیام رسانی مالی خاص برای بانک های ایرانی که تحت تحریم اتحادیه اروپا هستند، منع می شوند.

سویفت در بیانیه ای اعلام کرد که از آنجائیکه این شرکت تحت قانون بلژیک به ثبت رسیده است، بنابراین باید از این تصمیم جدید اتحادیه اروپا پیروی کند؛ مدیر عامل سویفت اعلام کرده است که قطع روابط بانکی یک اقدام فوق العاده و بی سابقه برای این شرکت است و نتیجه مستقیم اقدامات بین المللی و چند جانبه جهت تشدید تحریم های مالی ضد ایران است.

 

انتهای پیام/ن.ص