آبگیری و بهره‌برداری از 6 سد ملی در هفته دولت

خبرگزاری فارس: آبگیری و بهره برداری از شش سد ملی با مجموع حدود 600 میلیون متر مکعب حجم مخازن در هفته دولت امسال آغاز می شود.

خبرگزاری فارس: آبگیری و بهره‌برداری از 6 سد ملی در هفته دولت

به گزارش خبرگزاری فارس از وزارت نیرو، سدهای ماشکید 1 (علیا)، شمیل و نیان، رامهرمز (جره)، اسدیه (دهانه رزه بیرجند)، خوانسار (باغکل) و آق چای سدهایی هستند که آبگیری و بهره برداری از آنها در هفته دولت امسال آغاز می شود.
بر اساس این گزارش، حجم کل مخزن سدهای یاد شده 599 میلیون و 160 هزارمتر مکعب و مجموع آب قابل تنظیم آنها 329 میلیون و 600 هزار مترمکعب است.
سد خاکی ماشکید 1 (علیا) از نوع خاکی در استان سیستان و بلوچستان واقع شده و حجم مخزن آن 67 میلیون مترمکعب و آب قابل تنظیم این سد بیش از 15 میلیون مترمکعب است. 
سد خاکی با هسته رسی شمیل و نیان در استان هرمزگان نیز دارای حجم مخزن 126 میلیون متر مکعب و آب قابل تنظیم 66 میلیون و 100 هزار متر مکعب است.
سد رامهرمز (جره) از نوع خاکی با هسته رسی در استان خوزستان قرار گرفته و دارای 180 میلیون مترمکعب حجم مخزن و 100 میلیون و 800 هزار مترمکعب آب قابل تنظیم است.
همچنین سد بتنی وزنی اسدیه (دهانه رزه بیرجند) در استان خراسان جنوبی نیز دارای حجم مخزنی معادل 24 میلیون و 160 هزار مترمکعب و آب قابل تنظیم هفت میلیون و 300 هزار مترمکعب است.
سدهای خاکی با هسته رسی خوانسار (باغکل) در استان اصفهان با حجم مخزن 5 میلیون مترمکعب و آب قابل تنظیم چهار میلیون و 540 هزار مترمکعب و آق چای (آغ چای) در استان آذربایجان غربی با حجم مخزن 197 میلیون مترمکعب و آب قابل تنظیم 135 میلیون و 800 هزار مترمکعب از دیگر سدهای ملی قابل بهره برداری در هفته دولت امسال هستند.
براساس این گزارش، آبگیری سدهای شمیل و نیان در آذرماه 88 و رامهرمز در بهمن 88 آغاز شده و چهار سد دیگر در هفته دولت امسال آبگیری می شود.
انتهای پیام/ص